Královský rozhovor

Rozhovor prince Harryho a Meghan Markle s Oprah Winfrey byl pro britskou královskou rodinu velkou událostí. Mediální rozruch, který vyvolal odchod páru z Velké Británie, a jejich vyostřené vztahy s ostrovními médii zapříčinily velký globální zájem o jejich verzi příběhu.

Mediální kampaň, která rozhovor doprovázela, byla obrovská a její následky ještě větší. Titulky noviny a magazínů po celém světě se zaměřily především na dva klíčové momenty z celého interview. První z nich nastal, když Meghan prohlásila, že během pobytu ve Velké Británii uvažovala o sebevraždě, a obvinila královskou rodinu z nedostatečného zájmu o její duševní pohodu a zdraví. V druhém klíčovém momentu pár popsal obavy jednoho nejmenovaného člena královské rodiny o barvu pokožky jejich nenarozeného dítěte.

Největší rozruch kolem celé kauzy už opadl, a tak nastal správný čas zeptat se, jaké bude mít následky pro image Harryho a Meghan? A jakým způsobem to ovlivní jejich osobní „brand” teď, když si chtějí vybudovat kariéru v Americe?

Erb Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu - Foto Sodacan, Creative Commons https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Adrian Wheeler – bývalý předseda GCI Europe

Byl to opravdu velký rozhovor. Oprah! Harry a Meghan! Všude modrá krev. A přesto, když se podíváme na čísla sledovanosti, nejsou nijak ohromující. Například se Superbowlem se sotva mohou měřit.

To, co nás z hlediska PR zajímá, jsou ale především mediální důsledky celé této akce.

Téměř všechna evropská média zaujala k rozhovoru neutrální až negativní postoj. Bylo vzneseno tolik nepodložených obvinění – především ve věci údajného rasismu královské rodiny – a na druhou stranu sami aktéři rozhovoru projevili značnou shovívavost směrem k vlastním osobám. Pro řadu novinářů bylo jejich vystoupení jen velmi těžko uvěřitelné. Někteří z nich se sice drželi přísloví „není kouře bez ohně”, ale takových nebylo mnoho.

Především se ale musíme ptát: Byl tento rozhovor dobrým PR tahem Harryho a Meghan, bez ohledu na jejich záměr?

Odpověď zní: Ne. Rozhovor s Oprah vyvolal jen další a ještě delikátnější otázky. Důvěryhodnost a integrita Harryho a Meghan jsou teď pod drobnohledem vystaveny velmi pečlivému zkoumání. Někomu se to může zdát nespravedlivé, ale to se občas stává, když se rozhodnete získat si podporu veřejnosti za pomoci masových médií. Je to risk. Musíte v tom být velmi dobří a umět v tom chodit. Tuto schopnost se Harrymu a Meghan bohužel prokázat nepodařilo.