Organizátoři: Nadace Karel Komárek Family Foundation
Popis iniciativy:
Když během prvního zářijového týdne uskutečnil předseda českého Senátu Miloš Vystrčil diplomatickou obchodní cestu na Tchaj-wan, pravděpodobně nepředpokládal, že bude mít celá událost dozvuk i v hudebním světě. Významný český výrobce klavírů a pianin Petrof se následkem návštěvy potýkal se zrušením objednávky v hodnotě 234 814 dolarů ze strany čínského zákazníka. Náhlé odstoupení od obchodu proběhlo v době, kdy klavíry stály připravené ve skladu v Hradci Králové a čekaly na expedici. Do akce však vstoupil Karel Komárek, klavíry odkoupil a slíbil, že všech 11 nástrojů věnuje českým školám.
Proč se nám tato iniciativa líbí:
Česká republika je národem milovníků hudby a KKFF výrazně odporuje klasické hudební instituce, je hlavním partnerem každoročního festivalu „Dvořákova Praha“ a sponzoruje světoznámou Českou filharmonii. Když se čínský zákazník společnosti Petrof na poslední chvíli stáhl, dostala KKFF neuvěřitelnou PR příležitost naservírovanou na stříbrném podnose. Karel Komárek bez váhání vstoupil do akce „záchrany klavírů“, čímž se mu podařilo sebe i svou společnost prezentovat jako skutečné české vlastence, kteří se nenechají zastrašit čínskými ekonomickými výhrůžkami. Komárek prohlásil, že odkoupené klavíry se mohou stát symbolem „české hrdosti a soudržnosti“ a označil Českou republiku za „úspěšnou, ale především svobodnou zemi“. Je zřejmé, že pro Petrof podobné miliardářské intervence nebudou dlouhodobým obchodním řešením, pokud se mezinárodní vztahy nezlepší: 35 % všech jejich produktů společnosti je prodáno právě do Číny. Nicméně na poli jednorázových gest pro udržení reputace a společenské odpovědnosti nastavila KKFF laťku opravdu vysoko.
Komentář PR odborníka:
„Toto byl od Karel Komárek Family Foundation opravdu skvělý kousek. Za poměrně malou částku dokázali veřejnosti předvést své vlastenectví a ukázat své filantropické úmysly. Zároveň tím uštědřili malou, ale velmi výraznou ránu čínským zlomyslným taktikám.“
– Lionel Zetter