Organizátoři: Škoda, Zaraguza, Peppermint, PHD
Popis iniciativy:
Škoda neodmyslitelně patří k českým klenotům mezi značkami a hrdě se tak řadí k dalším tradičním výrobcům, jako jsou třeba Pilsner Urquell a Baťa. Tento brand je skutečným ukazatelem národní hrdosti – stačí se jen porozhlédnout a počítat, kolik škodovek kolem vás právě projelo. Multimediální marketingová a reklamní kampaň k 125. výročí Škodovky se zaměřila právě na bohatou historii a tradici značky. S pomocí 18 reklamních vizuálů, speciální 20stránkové publikace a 9 audiovizuálních spotů si automobilka zajistila, že oslavy jejího významného výročí zcela jistě nezůstaly bez povšimnutí.
Proč se nám tato iniciativa líbí:
Škoda dnes vyrábí jedny z nejvyspělejších automobilů se špičkovými technologiemi, ale speciální místo v rámci české národní identity získala díky své historii i dlouhodobé a nepřetržité přítomnosti v každodenních životech příslušníků řady generací. Série ikonických produktů značky byla čtenářům prezentována prostřednictvím reklamy v deníku Metro. Každé dva týdny se zde představil jeden ikonický produkt Škodovky, včetně bicyklu z roku 1895 a dalších nezapomenutelných historických dopravních prostředků. Mezitím ve spolupráci s magazínem Auto Dnes vznikla detailní 20stránková publikace o historii značky, která byla uveřejněna v deníku Mladá fronta Dnes. Video spoty, jež kombinovaly informativní obsah s humorem a jež byly uváděny postavami v dobových kostýmech a doplněné dobovou hudbou, posílily hlavní sdělení kampaně: Ačkoli se doba změnila, Škoda je tu s námi stále.
Komentář PR odborníka:
„Význam příběhů spojovaných s jedním konkrétním národem může být na globálním trhu opomíjen. Hlavní myšlenka všech moderních reklam a marketingových kampaní tkví ve stírání hranic a odmítání všeho, co by apelovalo na národní hrdost.
A to je chyba. Obzvlášť pokud se bavíme o něčem natolik spjatém s danou zemí, jako je například lokální výrobce motorových vozidel. Trik spočívá ve vyzdvihnutí národních předností, aniž bychom působili příliš nacionalisticky, nebo hůř – xenofobně. Stejně tak by se kampaně měly vyhnout hraní na city ve snaze vyvolat v publiku výčitky svědomí. To se stalo v Británii v roce 1970, kdy tradičně silný místní automobilový průmysl zasáhly zaměstnanecké protesty a stávky odborů. Auta této doby byla, upřímně řečeno, příšerná. Ale Britům bylo i tak doporučováno, aby nakupovali „lokálně“, bez ohledu na to, jak (ne)kvalitní vozidla reálně byla.
Nic z toho se samozřejmě nevztahuje k současným produktům Škoda, ani k elegantní kampani, která upozorňuje na důležitý milník v dlouhé historii značky. 125 let a stále v plné síle. To je příběh českého úspěchu, který vzbuzuje hrdost v Češích, aniž by pohoršil kohokoli (a mohu mluvit i za mnoho svých přátel), kdo žije v jiné zemi a řídí vůz Škoda nikoli proto, že má značka české kořeny, ale protože jde o skvělý automobil.“
– Colin Brazier